Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa 2018/2019
Niedziela, 17 listopada 20191. Działania dotyczące bezpieczeństwa w roku szkolnym 2018/2019 w ramach Programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa dotyczyły obszarów związanych z:
- bezpiecznym poruszaniem się po drodze
- unikaniem zagrożeń związanych z przemocą i cyberprzemocą,
- odpowiedzialnością za popełnione czyny,
- umiejętnością rozwiązywania konfliktów,
- dbaniem o integrację w klasach i zapobieganiem wykluczeniu,
- dbałością o bezpieczeństwo uczniów podczas przerw,
- rozbudową unowocześnianiem i korzystaniem z monitoringu.
Głównymi partnerami Szkoły w tym zakresie w roku szkolnym 2018/2019 były następujące instytucje: Policja, Straż miejska, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 4 w Krakowie, Rada Dzielnicy XIV, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
2. W roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z przedstawionym planem udało się zrealizować większość założonych działań:
- Przedstawiciel policji przeprowadził spotkania z uczniami klas IV na temat przemocy
i cyberprzemocy.
- Odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas IV – VII z przedstawicielem Policji na temat cyberzagrożeń i sposobów ich unikania.
- Strażnik ze Straży Miejskiej przeprowadziła spotkania z uczniami klas I na temat zasad bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły, a z uczniami klas VI na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.
- Pedagog przeprowadziła szkolny konkurs „Prawo i my” dla uczniów klas VI,
w półfinale konkursu szkolna trzy osobowa drużyna zajęła 2 miejsce w Nowej Hucie,
a w finale uczniowie zajęli 3 miejsce w Krakowie.
- Psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej odbyła spotkania z uczniami
klas IV w ramach warsztatów integracyjno – profilaktycznych.
- Uczniowie czterech klas (dwóch szóstych, piątej i czwartej) brali udział w projekcie „Powiedz NIE przemocy" zorganizowanym przez ZSP nr 9 oraz VIII Komisariat Policji.
Uczniowie wraz z wychowawcami zorganizowali szkolny dzień bez przemocy, mieli spotkania z policjantem na temat przemocy i cyberprzemocy, zorganizowali warsztaty dla uczniów poświęcone alternatywnym sposobom spędzania wolnego czasu. Sześć pięcioosobowych drużyn nakręciło filmiki związane z konstruktywnym radzeniem sobie z przemocą.
- Psychologowie z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przeprowadzili kilkugodzinne warsztaty profilaktyczne we wszystkich klasach IV – VIII.
- Rada Dzielnicy XIV przekazała środki finansowe na pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej zapobiegając wykluczeniu dzieci z biedniejszych środowisk. Zostały one wykorzystane na dofinasowanie wyjazdów dzieci na zielone szkoły i wycieczki. W ramach środków własnych na pomoc dzieciom przy organizacji wyjść i wycieczek szkolnych przeznaczyliśmy 508,00 zł.
- Z Rady Dzielnicy XIV otrzymaliśmy środki, które zostały przeznaczone na zadania
z obszaru technicznego i infrastruktury – została wyremontowana biblioteka szkolna, sala multimedialna z czytelnią oraz świetlica i korytarz. Zostały wymalowane kolejne sale lekcyjne i wymienione okna w sali nr 2. Zakupiono kamizelki odblaskowe dla uczniów klas I - III.
- Ze środków uzyskanych z UMK wykonano remont poddasza, dachów i kominów na budynku z 1930 i 1994 roku. Dokonano także remontu sekretariatu i gabinetu dyrektora szkoły. Wymieniono drzwi w sekretariacie i archiwum. Ponad planowane zadania wykonano także generalny remont sześciu łazienek oraz wejścia do szkoły. Ze względów finansowych nie udało się dokonać termomodernizacji budynków szkolnych. Jest ona w planach na bieżący rok szkolny.
- Ze środków uzyskanych przez szkołę został wymieniony dysk rejestrujący zapis kamer zewnętrznych i w szatni, znajdujący się na portierni. Dbano o estetykę
i bezpieczeństwo otoczenia szkoły.